2016. október 25., kedd

Kőből vájt büszkeségpont

A község 1956-os résztvevőinek tiszteletére alakítottak ki büszkeségpontot Becskén, amelyet vasárnap, a forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulóján avattak fel a helyi katolikus templom tövében található kis téren.

A nyirkos, szeles időben rendezett ünnepséget a Kerek-perec Óvoda és a Móra Ferenc Tagiskola gyermekeinek műsora vezette fel, majd Szalatnyainé Zsigmond Éva polgármester kifejtette, az olyan kis falvakban, mint Becske is tökéletesen átérezték az emberek, milyen történelmi pillanatnak a tanúi, és kibontakoztathatják szabadságvágyukat. Kegyelet és tisztelet illeti mindazokat, akik bátran vállaltak szerepet az itteni mozgalomban. Név szerint felsorolta az események résztvevőit és külön említette a település egykori lelkipásztorát, Vácz Jenő jezsuita papot, aki 1955 és 1968 között többször szenvedett el börtönbüntetést. A büszkeségpont kialakításával kapcsolatban hozzátette, az ’56-os Emlékbizottság pályázatán nyertek el valamivel több, mint 1,4 millió forintot, és a már meglévő kopjafa mellé állították fel ezt a több mázsás kőtömböt, amit a közeli berceli bányában vájtak ki és hoztak ide. Erre kerültek fel az 1956-os helyi hősök nevei. Végül köszönetet mondott azoknak, akik közreműködtek az emlékhely létrehozásában.

A büszkeségpont megszentelését és megáldását követően Hanula Ferenc olvasta fel Berta Tibor ezredes, tábori püspök levelét, valamint Piffkó Lászlónak, a Baranya megyei, püspökszentlászlói Életrendezés Háza (ezt alapította meg, és itt töltötte utolsó éveit Vácz Jenő) igazgatójának üdvözletét.
A jezsuita szerzetes családja nevében unokaöccse,Vácz József idézte fel a meghurcolt pap pályaívét. Az egyházüldözések során először 1955-ben tartóztatták le és ítélték el, de a forradalom szele őt is kiszabadította váci rabságából. Ezután egy ideig Szécsénkén volt, mint a plébános helyettese, így került kapcsolatba a becskeiekkel, ahol a kántorkodás mellett az igehirdetés feladatát is elvállalta. Később elkerült Nógrád megyéből, de 1965-ben „államellenes szervezkedés” vádjával ismét perbe fogták, három évig ült még a fegyházban, míg büntetését letöltöttnek nyilvánították. A püspökszentlászlói Élerendezés Házát 1982-ben alapította meg, és a Zengő hegyének tövében már nyugodtan, zaklatások nélkül ápolhatta és gondozhatta az idős, rászorult embereket – tudtuk meg a családtag beszámolójából.
A büszkeségpont felavatását koszorúzás zárta.

H.H. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése