2015. május 24., vasárnap

Indul az orvosi rendelők fejlesztése



„Történelmi jelentőségű fejlesztés előtt állunk” – jelentette ki Sándor István, Magyarnándor polgármestere azon a tájékoztatón, amelyet három település (Magyarnándor-Becske-Debercsény) orvosi rendelőinek most kezdődő korszerűsítésével kapcsolatban tartottak, Balla Mihály országgyűlési képviselő jelenlétében.

Hetekkel ezelőtt értesítette a sajtót Balla Mihály arról, hogy kormánydöntés értelmében eddig tartaléklistára tett, orvosi rendelő felújításokról szóló pályázatokat támogatnak, és központilag száz százalékos mértékben finanszíroznak. Ez a nyugat-nógrádi térségben öt „projekt” formájában kilenc települést érint, mintegy 260 millió forintos összegben. Az április végén még csak általánosságban vázolt elképzelések ma már konkrét formát öltöttek, és a beruházások megindulásáról nemrégiben számolt be az egyik ilyen közös kivitelezésben érintett három falu vezetője – Sándor István mellett Szalatnyainé Zsigmond Éva Becske – illetve Illés Mária, Debercsény polgármestere.

Sándor István kijelentette, köszönet illeti mindazokat, akik közreműködtek abban, hogy ezt a történelmi léptékű támogatást megkapták, hiszen a megyei kistelepülések tekintetében még sohasem fordult elő, hogy saját erő hozzáillesztése nélkül ilyen komoly, a három község tekintetében közel hatvanmilliós nagyságrendű, komoly fejlesztés megvalósulhasson. Amire azért is van nagy szükség Magyarnándorban, mert az orvosi rendelő lényegében a rendszerváltás óta nem esett át jelentősebb felújításon, mindössze apróbb javítások voltak, és a közelmúltban történt földrengések is károkat okoztak. Most viszont eljött az alkalom, hogy a betegek modern, európai szintű gyógyító ellátásban részesülhessenek. Itt a váróterem egy részének „lecsippentésével” a védőnői szolgálat számára külön rendelői szobát alakítanak ki, e mellett akadálymentesítik az épületet, kicserélik a nyílászárókat, és a kazánt is. Rendkívül fontosnak nevezte a polgármester, hogy az eszközbeszerzésekben mindhárom helyre modern defibrillátor-készülékek kerülnek, így a háziorvos közvetlenül életet menthet, ami óriási előrelépésnek számít a kis cserháti falvakban.

Szalatnyainé Zsigmond Éva elmondta, Becskén 2000-ben végeztek felújítást a meglévő épületen, és bár a háziorvos munkájához kielégítőek a feltételek, nagyon hiányzott egy védőnői szoba, különösen azért, mert a környékben évente itt születik a legtöbb gyermek, tehát szükséges az effajta gondozási forma folyamatos megléte, és körülményeinek biztosítása. Az épület bővítésével, és egy külön védőnői „részleg” kialakításával ez is megoldódik.
Illés Mária hozzátette, Debercsény, mint kis lélekszámú község, méreteihez viszonyítva sem kaphatott volna komolyabb támogatást, a közel kétmillió forintos eszközfejlesztés (benne újraélesztő, látás – és hallásvizsgáló készülékkel) nagyon jelentős a falu számára, és reméli, a domboldalban lévő rendelő könnyebb megközelíthetőségére is pályázhatnak majd a jövőben.
Balla Mihály országgyűlési képviselő szerint a munkahely-teremtési lehetőségek bővítése mellett az egészségügyi szolgáltatások fejlesztése a legfontosabb feladat ma Magyarországon. A helyi közösségek életében elengedhetetlen, hogy a betegellátás színvonala emelkedjen, hogy ne kelljen kilométereket utazni, hogy egy vizsgálat megtörténjen, ha mindezt a lakóhelyen elvégezhetik, az emberek komfortérzete is jelentős mértékben növekszik. Ezt szolgálták az első körben lezajlott orvosi rendelői korszerűsítések, amelyre a környéken jó példa Patak, Ipolyvece, Nőtincs, vagy éppen Érsekvadkert esete. Az pedig, hogy a tartaléklistáról előre vettek néhány fejlesztést, bizonyítja, hogy a kormány mennyire odafigyel minden egyes érdekre, minden egyes helyi megoldandó, sürgős feladatra.
Sándor István elmondta még, a támogatások megítélését követően azonnal kellett cselekedni, hiszen a beruházás befejezési határideje, az idei év vége. Szerencsére a különböző hatóságok és hivatalok megértő módon, gyorsított eljárásban kezelték az ügyeket, így rövid időn belül, a kivitelezők kijelölését követően megindulhat a konkrét munka. A három érintett település közös háziorvosi körzetében július elsejétől dolgozó új, fiatal doktornő, dr. Kenéz Katalin tehát a lehető legjobb feltételek között végezheti majd betegellátó tevékenységét.
Szöveg: Hegedűs Henrik
Fotó: Sztranyovszky Béla
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése