2015. augusztus 2., vasárnap

Verőfényes Gutafeszt



Első alkalommal rendezték meg Nógrád megye egyik legdélebbre fekvő településén, Galgagután a Gutafeszt eseményeit. A szervezők nem csupán a színes programokról gondoskodtak, hanem a támogatók jóvoltából értékes ajándékokról is.

A kissé morcosabb, borult napokat követően augusztus első szombatja kivirulva köszönti a nógrádi tájat. A természet is érzi ezt, mély levegőt véve fordul minden tagjával a Nap felé. Galgagutára érve a felújítás alatt álló evangélikus templom szomszédságában lévő szoborcsoport királyfejein megcsillan a verőfény, így olyan látvány, mintha ránk kacsintanának, ahogy balra fordulunk az esemény központja, a helyi futballpálya felé. Távolból már feltűnik a nagy ugrálóvár, és a körhinta, a hídon áthaladva lovasok jönnek szembe, odébb pónik hátára csimpaszkodnak fel a gyerekek. A színpadon már javában zajlik a műsor, most éppen a püspökhatvaniak nótáznak vígan. Egy sátor alatt finom falatok készülnek, sőt, már meg is főtt a pörkölt, a falubeliek javában porciózzák.

Az egyre melegebb időben a díszvendégek a labdarúgók öltözőjének hűvösébe húzódnak, így Balla Mihály országgyűlési képviselő, és több környékbeli polgármester. Jó házigazda módjára a település korábbi első embere, Orgoványi László különféle adomákkal szórakoztatja a többieket, utóda, Agócs Gábor pedig percenként pattan fel, mert bizony folyamatosan „zaklatják” ügyes-bajos kérdéseikkel és kéréseikkel a népviseletbe öltözött csinos segítői.

A finom vaddisznópörkölt elfogyasztását követően ismét kinn szemléljük a műsort. A konferanszié szerepét ellátó színművész-humorista Hajdu Steve – úgy látszik idén ez a „módi”, hogy hírességeket hívnak műsorvezetőnek a falunapokra, mint ahogy nemrég Ilinyben R. Kárpáti Péter látta el ezt a feladatot – éppen a berceli asszonykórus vezetőjével beszélget, és természetesen nem maradhat el az élcelődés sem. Amikor elhangzik, hogy a hagyományőrző csoportnak több özvegyasszony is tagja, máris csattan a színész hangja: „kérem uraim, nyugodtan fáradjanak közelebb”.
A bercelieket a becskeiek váltják, szép kék egyen-öltözetben, harmonikás és négy iskolás gyermek kíséretében dalolnak a hölgyek. Nem messze onnan az öltöző falának támasztva „Az én falunapom” című rajzpályázat alkotásai láthatóak. Egy kislány nagymamáját kézen fogva siet oda, és büszkén mutatja, ezt bizony ő „karcolta” a rajzlapra. Kisvártatva megkezdődik az eredményhirdetés: Agócs Gábor adja át a jutalmakat, és a felvezető szövegből kitűnik, bizony sok szponzor akadt, aki díjazza az ifjú művészjelölteket. Több személyre szóló kalandparki belépő is szerepel az ajándékok sorában. A távollévő becskei apróságok képviseletében Szalatnyainé Zsigmond Éva polgármester veszi át a jutalmakat, persze Hajdu Steve sem rest, poénkodik bőszen, mondván: „csak nem a testvérhez van szerencsénk”.

Lassan eljön a búcsúzás ideje. Körbetekintünk a mulatságon, késő estébe nyúlik a programok java, majd kis kitérőt teszünk az iskola felé, hiszen a vendéglátók a lelkünkre kötötték, el ne mulasszuk megtekinteni az ott látható babakiállítást. Valóban, rokkák és egyéb régi paraszti eszközök társaságában sorakoznak a polcokon, vagy éppen a babakocsiba bugyolálva a kiállítási tárgyak, gondosan feltüntetve kik az alkotójuk. Aztán ismét autóba ülünk, és Nógrádkövesd irányába fordulva visszakacsintunk a fa-királyokra…
H.H.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése