Szinte pontosan a nyári napfordulóval együtt megérkezett hazánkba az első komolyabb felmelegedés, amely az előrejelzések szerint hosszú ideig kitart majd. A hőmérők higanyszála lassan már árnyékban is átlépi a harminc Celsius fokot, az emberek részéről sem árt tehát a megelőző védekezés.
A hatóságok június
19-én, pénteken hajnaltól egészen június 23-án kedd éjfélig elrendelték a
másodfokú hőségriasztást, amihez természetesen az egyes önkormányzatok is
alkalmazkodnak. Balassagyarmaton Csach Gábor polgármester a világhálón
tájékoztatta a lakosságot arról, hogy a város több pontján is ingyenes
vízvételi lehetőségeket alakítottak ki, elsősorban a központban, illetve annak
közvetlen környékén. Ezen kívül az intézményekben és hivatalokban klimatizált
helyiségekben is lehet pihenni, illetve hűsölni.
A hőhullámokat
általában veszélyesebb időjárási jelenségek kísérik, mint például a sűrű
jégesővel járó zivatarok. E tekintetben is érte riasztás a hétvégén a
nyugat-nógrádi térséget, ám a Romhányban élő amatőr meteorológus és
időjárás-megfigyelő Póth Ariel mindenkit nyugalomra intett. Ahogy a
facebook-bejegyzésében fogalmazott, sokan érdeklődtek nála, érdemes-e tartani a
fölénk terpeszkedő fekete felhőktől. Kijelentette, lesznek zivatarok a
térségben – mint ahogy ez beigazolódott -, ám a jégesős övezetbe nem tartozunk
bele. Számítása szerint ezekben a napokban elsősorban Kelet – és
Északkelet-Magyarországon törhetnek ki zivatarok, de ott sem a „mind meghalunk
fajtából”. Hozzátette, Nógrádban nincs mitől félni, ám az UV-sugárzással
feltétlenül vigyázzunk.
Megkerestük Gaál
Dénest, a balassagyarmati strand üzemeltetésének vezetőjét, aki elmondta,
június 20-án nyitották meg a létesítményt, és a kiváló időjárásnak köszönhetően
a hétvégén a várakozásnak megfelelő vendéglétszámmal szembesültek. Szombaton és
vasárnap kétszáznál több fürdőzőt fogadtak, összehasonlításképpen a tavalyi
rekord egy napon belül háromszázötven fő volt.
Érdeklődtünk
néhány járókelőtől, miként védekezik az elviselhetetlen hőség ellen. A
megkérdezett személyek kérték, csak a keresztnevüket tüntessük fel: Péter
elmondta, szabadtéren, az építőiparban dolgozik, ezért különösen tikkasztó
számára ez az időszak, de meg kell birkózni a feladatokkal. Szerencsére kap
kötelező védőitalt, és amint végez, azonnal iszkol a hűvösbe. A nyugdíjas
gépkocsivezető, Tibor hozzátette, lakásában nincs klímaberendezés, ezért a
legforróbb órákban inkább felkeresi a közeli kocsmát, ahol hűvösebb helyen
eltöltheti az időt, de bízik benne, hogy éjszakánként képes lesz a tartósabb
alvásra.

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése