2026. június 23., kedd

Nyugat-Nógrádba is berobbant a hőhullám

Szinte pontosan a nyári napfordulóval együtt megérkezett hazánkba az első komolyabb felmelegedés, amely az előrejelzések szerint hosszú ideig kitart majd. A hőmérők higanyszála lassan már árnyékban is átlépi a harminc Celsius fokot, az emberek részéről sem árt tehát a megelőző védekezés.

A hatóságok június 19-én, pénteken hajnaltól egészen június 23-án kedd éjfélig elrendelték a másodfokú hőségriasztást, amihez természetesen az egyes önkormányzatok is alkalmazkodnak. Balassagyarmaton Csach Gábor polgármester a világhálón tájékoztatta a lakosságot arról, hogy a város több pontján is ingyenes vízvételi lehetőségeket alakítottak ki, elsősorban a központban, illetve annak közvetlen környékén. Ezen kívül az intézményekben és hivatalokban klimatizált helyiségekben is lehet pihenni, illetve hűsölni.



A hőhullámokat általában veszélyesebb időjárási jelenségek kísérik, mint például a sűrű jégesővel járó zivatarok. E tekintetben is érte riasztás a hétvégén a nyugat-nógrádi térséget, ám a Romhányban élő amatőr meteorológus és időjárás-megfigyelő Póth Ariel mindenkit nyugalomra intett. Ahogy a facebook-bejegyzésében fogalmazott, sokan érdeklődtek nála, érdemes-e tartani a fölénk terpeszkedő fekete felhőktől. Kijelentette, lesznek zivatarok a térségben – mint ahogy ez beigazolódott -, ám a jégesős övezetbe nem tartozunk bele. Számítása szerint ezekben a napokban elsősorban Kelet – és Északkelet-Magyarországon törhetnek ki zivatarok, de ott sem a „mind meghalunk fajtából”. Hozzátette, Nógrádban nincs mitől félni, ám az UV-sugárzással feltétlenül vigyázzunk.

Megkerestük Gaál Dénest, a balassagyarmati strand üzemeltetésének vezetőjét, aki elmondta, június 20-án nyitották meg a létesítményt, és a kiváló időjárásnak köszönhetően a hétvégén a várakozásnak megfelelő vendéglétszámmal szembesültek. Szombaton és vasárnap kétszáznál több fürdőzőt fogadtak, összehasonlításképpen a tavalyi rekord egy napon belül háromszázötven fő volt.

Érdeklődtünk néhány járókelőtől, miként védekezik az elviselhetetlen hőség ellen. A megkérdezett személyek kérték, csak a keresztnevüket tüntessük fel: Péter elmondta, szabadtéren, az építőiparban dolgozik, ezért különösen tikkasztó számára ez az időszak, de meg kell birkózni a feladatokkal. Szerencsére kap kötelező védőitalt, és amint végez, azonnal iszkol a hűvösbe. A nyugdíjas gépkocsivezető, Tibor hozzátette, lakásában nincs klímaberendezés, ezért a legforróbb órákban inkább felkeresi a közeli kocsmát, ahol hűvösebb helyen eltöltheti az időt, de bízik benne, hogy éjszakánként képes lesz a tartósabb alvásra.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése